Päť tipov, ako byť dobrým mentorom

03.09.2023

Úlohou mentora je rozvinúť zručnosť, maximalizovať potenciál a zlepšiť výkon študenta.

PRÍSTUPNOSŤ

Základom je byť prístupný, otvorený. Schopnosť vypočuť študenta. Nielen, že študenta podporíte, ale si vytvoríte aj vzťah založený na vzájomnej dôvere. Hovorí sa, že zdieľaný problém je problém rozdelený na polovicu, kedy spoločne hľadáme riešenie a kompromis.

POKOJ

Prežívanie akýchkoľvek vnútorných emócií a ich prejav navonok výrazne vplýva na vzájomný vzťah mentora a študenta. Emócie iných ľudí sa tak ľahko premietajú na tých, s ktorými pracujeme. Kombinácia túžby urobiť dojem na mentora alebo na študenta, v nás častokrát vzbudzuje pocit neistoty či nervozity. Byť v pokoji, rovnováhe, bez stresu ako mentor, výrazne ovplyvní vnímanie prostredia a celého procesu vzdelávania v pozitívnom smere.

SEBAVEDOMIE

Medzi sebavedomím a nafúkanosťou je tenká hranica. Avšak sebadôvera mentora je základ. Dávať príklad študentom akou sestrou by chceli byť. Ísť príkladom vo výkone svojej profesie, komunikácii, prístupe ku kolegom a pacientom je jeden z hlavných aspektov, ktorý ovplyvní rozhodovanie študenta akou sestrou sa chce stať.

VÁŠEŇ

Pocit zanietenosti a vášne vo svojej profesii. Byť sestrou. Ukážte študentom, že ste hrdí na svoju profesiu. Motivácia pre študentov, prečo byť sestrou v systéme, ktorý nefunguje ako by mal. Prioritou pre nás je pacient, výkon našej práce s vášňou, láskou a s hlbšou mierou vnútorných hodnôt a presvedčení, prečo sme si toto povolanie vybrali a nemenili by sme.

PODPORA

Buď mentorom, ktorý je oporou a ktorého by si chcel/a mať aj ty. Cítiť podporu v čase, keď sa cítite najzraniteľnejší, je na nezaplatenie. Podpora v náročných situáciách v priebehu praxe je neoceniteľná súčasť vo vedení študenta.